یک مقام مسئول در موسسه اعتماد ایرانیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با بیان اینکه تاکنون مسئولان بانک مرکزی نظری راجع به اصلاحات صورت گرفته مبنی بر تغییر اعضای هیئت مدیره این موسسه نداده‌اند، اظهارداشت: در صورتی که نظر بانک مرکزی نسبت به این موسسه مسائل دیگری مانند کمبود نقدینگی باشد، باید به صورت کتبی به ما اعلام می‌شد اما تاکنون مطلبی در این باره ارائه نشده است.

وی افزود: در مذاکراتی که با مسئولان بانک مرکزی داشته‌ایم تاکنون ابهامی در این باره مطرح نکرده‌اند.

این مقام مسئول در موسسه اعتماد ایرانیان، گفت: بانک مرکزی تنها دستور برگزاری مجمع عمومی داد که ما هم مجمع عمومی را برگزار کرده و چهار نفر از افراد دارای سابقه مدیریت در سیستم بانکی وارد هیئت مدیره شدند.

وی با تاکید بر تبعیت از سیاست‌های بانک مرکزی، بیان‌کرد: در سال 89 ما 75 میلیارد تومان نزد بانک مرکزی بلوکه کردیم؛ در آن سال موسسه اعتماد ایرانیان جزو معدود موسساتی بود که به وظیفه قانونی خود عمل کرد.

این عضو هیئت مدیره موسسه اعتماد ایرانیان بیان اینکه این تعاونی اعتباری در شرف تبدیل به موسسه مالی و اعتباری است، افزود: هم‌اکنون 14 موسسه در شرف تاسیس هستند ولی اعضای هیئت مدیره آنها سابقه فعالیت در سیستم بانکی ندارند؛ اما ما به دنبال تطبیق فعالیت خود با قانون هستیم و به همین دلیل چهار نفر از مدیران بانکی که مورد تایید بانک مرکزی بودند به هیئت مدیره پیوستند.

وی در خصوص منابع مالی این موسسه گفت: بانک مرکزی از بهمن ماه سال گذشته این تعاونی اعتبار را فاقد مجوز اعلام کرد که در صورت عدم داشتن منابع مالی کافی نمی‌توانستم حتی یک هفته به تقاضای سپرده‌گذاران پاسخ دهیم.

وی ادامه داد: بانک‌ها و موسسات پول‌های مردم را در صندوق نگه می‌دارند یا در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند. اگر ما قوانین و ضوابط مربوط به دستورالعمل‌ها را رعایت نکرده بودیم، با صدور آن اطلاعیه بیشتر از یک هفته توان پاسخ به درخواست سپرده‌گذاران را نداشتم.

رئیس هیئت مدیره موسسه اعتماد ایرانیان با بیان اینکه ضوابط و قوانین باید توسط همه اجرایی شود، گفت: این ضوابط تنها برای موسسه اعتماد ایرانیان نیست بلکه همه بانک‌ها و موسسات فعال در این بخش باید قوانین پولی و بانکی را اجرایی کنند.

وی با اشاره به اقدامات این موسسه برای کنترل منابع و مصارف گفت: لیست تمامی منابع و مصارف را به بانک مرکزی ارائه کرده‌ایم و حتی بخش‌هایی که به آنها تسهیلات داده شده به صورت کاملا مکتوب و مستند به بانک مرکزی ارائه شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: چندین میلیارد تومان وام پرداخت شده ولی آنها به دو پرونده اشکال وارد کرده‌اند که میزان تسهیلات پرداختی در به همه بخش‌ها و مشتریان مشخص و تمام اسناد مربوط به تسویه حساب‌ها وجود دارد. 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 خرداد 1391    | توسط:    | طبقه بندی: اخبار،     | نظرات()